האם לסקס יש יתרונות בריאותיים?

מחקרים מראים כי סקס עשוי להעניק דחיפה לאספקטים מסוימים של רווחתם ובריאותם של אנשים. עם זאת, ישנם מספר מחקרים בנושא כעת, ולא כל היתרונות הפוטנציאליים חלים על כולם.

 

מחקרים מדעיים הדגישו כמה יתרונות אפשריים מלבד הולדה שמגיעים עם קיום יחסי מין. פלוסים אלו כוללים שמירה על בריאות הלב אצל אנשים מסוימים, הפחתת לחץ הדם והגברת החסינות.

 

סקס יכול גם לשפר את מצב הרוח, מערכות היחסים ואת הרווחה הנפשית.

 

במאמר זה, אנו בוחנים את היתרונות הבריאותיים האפשריים של סקס והשימוש של אביזרי מין כמו נדנדת סקס ומדגישים מחקר רלוונטי, תוך התמקדות בהיבטים הפיזיים ולא הרגשיים.

 

סקס עוזר לבריאות הלב

נראה כי סקס עם בן זוג משפיע מעט על בריאות הלב וכלי הדם, במיוחד אצל נשים.

 

מחקר משנת 2016 בדק את היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים של פעילות מינית עם בן זוג קבוע. מחקר זה מצא כי לנשים פעילות מינית יש סיכון נמוך יותר לאירועי לב בהמשך החיים.

 

עם זאת, המחקר הגיע גם למסקנה כי רמות גבוהות של פעילות מינית עשויות להגביר את הסיכון לאירועים קרדיווסקולריים אצל גברים. מסקנה זו עומדת בסתירה למרבית המחקרים הקודמים, ומחקרים נוספים נחוצים כדי לאמת סיכון זה.

 

גברים ונשים הסובלים מבעיות לב צריכים לשאול רופא כמה יחסי מין הם באמת בטוחים עבורם. הם צריכים להיות ספציפיים גם לגבי הרגילות והעוצמה שבה הם מקיימים יחסי מין, מכיוון שזה יכול להשפיע על המתח הפוטנציאלי על הלב.

 

סקס מוריד לחץ הדם

באותו מחקר משנת 2016 נמדד גם לחץ דם כאחד מהסמנים לבריאות הלב. החוקרים מצאו כי נשים מבוגרות שהביעו שביעות רצון מחיי המין שלהן נטו פחות ללחץ דם גבוה.

 

עם זאת, מחברי המחקר לא מצאו את אותן תוצאות אצל גברים מבוגרים.

 

על פי נתוני איגוד הלב האמריקני (AHA), לחץ דם גבוה יכול להשפיע הן על הליבידו ועל יכולתו של הגבר להשיג ולשמור על זקפה. תרופות ללחץ דם גבוה יכולות גם להפחית את הליבידו ולגרום לבעיות זיקפה.

 

אמנם זה לא מאשר תועלת, אך הדבר עשוי להראות קשר בין לחץ דם לבריאות מינית. אנשים רבים עם לחץ דם גבוה, או יתר לחץ דם, סובלים מדאגות בטיחותיות בכל הנוגע לקיום יחסי מין.

 

למרות שתמיד חשוב לדבר עם רופא, זה בדרך כלל נחשב בטוח לאנשים עם לחץ דם גבוה לקיים יחסי מין.

 

אם תרופות ליתר לחץ דם גורמות לקשיים מיניים, אדם יכול לשוחח עם הרופא שלו שיכול לרשום תרופות או מינון אחר כדי להקל על ההשפעות השליליות.

 

סקס משפר את מערכת החיסון

כמה מחקרים מוקדמים גילו שסקס הגביר את היעילות של מערכת החיסון. החוקרים מצאו כי לאנשים שקיימו יחסי מין תכופים, אותם הגדירו כפעם עד פעמיים בשבוע, היו רמות גבוהות יותר של אימונוגלובין A (IgA) במערכת שלהם מאשר לאחרים. IgA הינו נוגדן שחי ברקמת הרירית, כמו בלוטות הרוק, האף ורקמות הנרתיק.

 

עם זאת, חשוב להכיר בכך שמחקר זה הופיע בשנת 2004, והחוקרים לא חזרו עליו מאז. מחקר חדש עשוי להניב תוצאות שונות.

 

מחקר עדכני יותר בחן קבוצה קטנה של נשים כדי לבדוק אם יש הבדלים בין הפעילות החיסונית של אלו שהיו פעילות מינית לבין אלה שלא היו. המחקר בדק את יכולתה של מערכת החיסון שלהן להרוג פתוגנים זיהומיים שונים בנקודות שונות במחזור החודשי.

 

למרות שהתוצאות מראות שישנם הבדלים מסוימים בין הקבוצות, החוקרים טוענים כי יש צורך במחקר נוסף לפני שהם מסיקים מסקנות.

 

סקס מפחית את הסיכון לסרטן הערמונית

מחקר מוקדם, שוב משנת 2004, מצא שתדירות גבוהה של שפיכה עשויה להפחית את הסיכון לסרטן הערמונית. המחקר בדק כמעט 30,000 גברים, כשהוא מסתכל באיזו תדירות הם פלטו בנקודות שונות בחייהם. החוקרים הגיעו למסקנה כי אלה ששפכו יותר מ-21 פעמים בחודש היו בסיכון נמוך יותר לסרטן הערמונית מאשר גברים ששפכו רק 4-7 פעמים בחודש.

 

בשנת 2016 הרחיבו החוקרים מחקר זה בעשר שנים נוספות כדי להמשיך ללמוד על הסיכון של המשתתפים להתפתחות סרטן הערמונית.

 

מעקב זה אישר את הממצאים הראשוניים. לזכרים ששפכו בתדירות הגבוהה היה סיכון נמוך יותר לסרטן הערמונית לעומת אלה ששפכו בתדירות נמוכה יותר.

 

סקס מפיג מתחים

סקס יכול לשמש דרך טבעית להפגת מתחים. מחקר משנת 2019 בדק את ההשפעה שיש לאינטימיות עם בן זוג על רמות הקורטיזול. קורטיזול הוא הורמון סטרואידים המפיץ את הגוף בתגובה לסטרס.

 

החוקרים מצאו כי ביטויים של אינטימיות, בין אם מינית ובין שלא, עזרו להחזיר את רמות הקורטיזול בקרב גברים וגם אצל נשים לטווח התקין.

 

המין מעורר שחרור של אוקסיטוצין, אנדורפינים והורמוני "הרגשה טובה" אחרים, שעשויים להיות אחראים לתופעה זו להפחתת מתח.

 

סקס משפר את השינה

קרן השינה הלאומית מציעה כי לפעילות מינית יש יתרונות הורמונליים לשינה. אותם הורמונים שמפחיתים מתח וחרדה אחראים גם הם להשראת ישנוניות. הסקס מוביל לשחרור אוקסיטוצין, דופמין ואנדורפינים בכל הגוף.

 

לאחר שאדם מגיע מאורגזמה, הורמון נוסף בשם פרולקטין מתחיל להתפזר. פרולקטין מעורר תחושות של סיפוק ורגיעה.

 

אמצעי זהירות

בעוד שסקס יכול להיות פעילות מהנה ובריאה בעלת פוטנציאל בריאותי, חיוני לזכור כי יחסי מין ללא הגנה יכולים להוות סיכון לבריאות הכללית.

 

אנשים המקיימים יחסי מין מבלי להשתמש באמצעי מניעה, סובלים מסיכון לזיהומים המועברים במגע מיני (STI) והריונות לא מתוכננים. שימוש בקונדום או בשיטה אחרת למניעת הריון יכול להפחית את הסיכון לתוצאות אלה.

 

אם לאדם יש פרטנרים מרובים, הוא יכול להוריד את הסיכון על ידי צמצום מספר האנשים שאיתם הוא בא במגע מיני. אם יחסי מין הופכים לכואבים או גורמים לדימום, על האדם לדבר עם איש מקצוע בתחום הבריאות.

 

שאלה:

האם התמכרות למין היא מחלה אמיתית שיכולה להיגרם מפעילות מינית רבה?

 

תשובה:

האיגוד האמריקאי למחנכי מיניות, מדריכים ומטפלים (AASECT) לא מוצא מספיק ראיות אמפיריות שתומכות בסיווג ההתמכרות למין כהפרעה בבריאות הנפש.

 

אם אתם חשים מוטרדים מדחפים מיניים, מחשבות או התנהגויות המרגישות מחוץ לשליטתכם, מערכות היחסים שלכם מושפעות, או כל תחום בחייכם מושפע לרעה, עדיף לפנות לעזרה מקצועית.

 

ג'נט בריטו, PhD, LCSW, CST