יהלומים: כיצד השוק מתמחר את האבנים היקרות הללו?

כל יהלום מתחיל את חייו כאבן לא מנוצלת שנלקחה מכדור הארץ. למעשה, יהלומים החלו להיווצר לפני מיליוני שנים, אבל זה סיפור שלם בפני עצמו. בכל מקרה, מחיר של יהלום מתחיל להתהוות ברגע שהוא יוצא מהאדמה. חברות שמוכרות את היהלומים מעוניינות לקחת אותו כל הדרך מהאדמה אל האצבע המיועדת. הן מוכרות אבני חן גסות למתווכים, שהם למעשה חברות שעוסקות בחיתוך וליטוש של היהלומים. משם, המוצר המוגמר יירכש על ידי סוחרי יהלומים, סיטונאים, ברוקרים, כמו גם יצרני תכשיטים וקמעונאים. וכמובן, האבן עוברת מאדם לאדם, והמחיר קופץ למעלה בהתאם.

 

זה מתחיל עם העסקה הראשונה. בעלי המניות הציבו את המחיר הראשוני של יהלומי גלם באמצעות שימוש במספר נוסחאות כדי לקבוע את הערך היחסי של האבנים הגולמיות שהם רוכשים מהמכרה. זה בדרך כלל בשלב זה שהאבן עוברת חיתוך וליטוש עבור הצעד הבא של המסע שלה. כאשר היהלום נמצא במצב מושלם למכירה, חברה עצמאית שעוסקת בהערכת יהלומים תאשר את החיתוך, הצבע, הבהירות והקראט על מנת לקבוע את שוויה ההוגן בשוק. ואז, האבן מוכנה לעבור הלאה. מחיר המכירה מכיל בתוכו את הגורמים הבאים: מה שולם על האבן הגולמית, עלות החיתוך והליטוש, הוצאות אפשריות על משלוח / נשיאת האבן ליעד הסופי שלה, וכמובן הרווחים השוליים. נקודת המכירה הזו נקראת השוק העיקרי, מפני שזה המקום הראשון שבו האבן למעשה זמינה למכירה.

 

אבל זה לא סוף הדרך עבור היהלום שנמצא עכשיו בשוק ומוצג לרכישה ציבורית. בנקודה זו, האבנים מוצעות לראשונה לציבור ושוק היהלומים למעשה נפתח. לעתים קרובות, אבני חן נקנות ונמכרות מספר פעמים על ידי סוחרי יהלומים לפני שהן מתקרבות למכירה הסופית, ובכל פעם שזה קורה, התשלום שישלם הלקוח עולה משמעותית מהעלות הראשונית שלו. עם זאת, הדבר הזה יכול להיחשב בפני עצמו למחיר האמיתי של ההתמודדות עם יהלומים. ההעברות הרבות המתרחשות לאורך הדרך הן מה שבאמת קובע את הערך של היהלום שלך, ולכן הכי משתלם זה להגיע קרוב למקור ככל שאתם יכולים, אם אתם רוצים לקצץ בעלויות.