5 דברים שלא ידעתם על חסכון של סכומים קטנים מדי חודש בישראל

כמו שאומרת האמרה המפורסמת בינינו, העולים – כדי שיהיה קצת כסף בישראל, צריך לעשות עלייה עם הרבה כסף. אכן עבור עולים רבים, במיוחד אלה בתחילת חייהם והקריירה החדשה שלהם בישראל, הרעיון לחסוך כסף מדי חודש הוא כמעט זר לחלוטין, כמעט כמו הילידים.

 

האמת היא שזה לא שאף אחד לא יכול להרשות לעצמו לחסוך כל חודש, אלא שמדובר במצב של אי ידיעה, אילו רכבים זמינים, או המשפט האהוב עליי (מכיוון שהוא כל כך שגוי): "מה הטעם בלחסוך סכום קטן בחודש" או "כמה אני כבר ארוויח מזה?"

 

ובכן, עבור כולכם שחושבים בדיוק על זה, ביקשנו מיועצי המשכנתא של חברת מסלולים למשכנתאות להציג בפנינו את חמשת הדברים שלא ידעתם על חסכונות קטנים בישראל (ספוילר: עליכם בהחלט לחסוך כל חודש, אפילו סכומים קטנים):

 

  1. אוטומטית – תוכניות חיסכון רבות בישראל מאפשרות לכם להגדיר חיובים חודשיים אוטומטיים. פשוט ההגדרה שלהם היא הדבר החשוב ביותר – שיעור ההחזר, העמלות וכו' נמצאים במקום השני.

 

  1. סכומים קטנים – תתפלאו אילו כמויות קטנות יכולות להיכנס לאורך זמן. לדוגמה, חיסכון של 50 שקל בחודש בריבית של 0% (מחיר של לאפה, צ'יפס ושתייה בחודש) למשך 10 שנים תביא לכם 6,000 שקל נוספים שנחסכו – מה שמתאים אולי לטיול משפחתי קצר. חסכו 100 שקל בחודש, ועשר שנים אחר כך יש לכם 12,000 שקל, מספיק כדי לשלם נתח ניכר מהבר / בת המצווה של ילדיכם.

 

  1. חסכון בריבית – כעת, לאחר שעברנו את המחסומים הפסיכולוגיים של 1) ו-2) לעיל, חשוב לבדוק באיזה רכב אתם נוהגים כדי לחסוך לכם גם בזה. תוכניות החסכון הנפוצות בישראל (למרות שזה משתנה לאט לאט) הן תוכניות חיסכון המוצעות על ידי בנק, והן משלמות בעיקרון ריבית זניחה מסוימת, ומעניקות לכם תחנות יציאה שונות. 

 

  1. קרנות נאמנות – זוהי גם דרך פופולרית לחסוך מדי חודש, מכיוון שלקרנות הנאמנות בישראל אין עמלות קנייה / מכירה, כלומר, אין לכם את הבעיה של 'דמי מינימום' בעת קנייה / מכירה של סכומי קרנות נאמנות קטנים. עם זאת, דמי הניהול גבוהים, ולקבל עצות לגבי הכספים לא יהיה קל אלא אם כן יש לכם תיק גדול. אתם יכולים לקנות אותן דרך חשבון הבנק שלכם.

 

  1. קופות גמל ופוליסות פיננסיות – הביטוח מחוץ לבנקים לחיסכון והשקעה הופך לפופולרי יותר ויותר (החל מאפריל 2019, 40 מיליארד שקל עזבו את הבנקים לטובת תוכניות החיסכון הללו בשלוש השנים שקדמו לכך). מסופקות על ידי חברות הביטוח וההשקעות הגדולות, גם כאן אין דמי קניה / מכירה, ודמי הניהול לרוב יהיו נמוכים מכספי הנאמנות. אלה יכולים להיות גם הטבות מס מסוימות, כגון דחיית מס והטבות פרישה.

 

בשורה התחתונה, לא משנה מה תעשו, וודאו שיש לכם איזושהי תוכנית חסכון אוטומטית – זה מדהים איך שהיא גדלה. כמובן שכדאי לחשוב על סוג החיסכון הנכון עבורכם, זה מה שיפה בריבית מורכבת, הבדלים קטנים בשיעורי התשואה יכולים להיות בעלי השלכות גדולות לטווח הארוך.